Esnaflar İçin Ücretsiz Program Önerisi
03 Haziran 2014 – 06:39 | Yorum yok

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanabileceği ücretsiz perakende satış programı “MahalleEsnafı” tarafından duyuruldu.
Programı kullanabilmek için İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar sahibi olmanız yeterli.
Versiyon değişiklikleri otomatik olarak güncellenen program sayesinde stok bilgi girişlerinizi yaparak işletmenizi teknoloji ile …

»
Outdoor kamp malzemeleri

Outdoor kamp malzemeleri

Pet Shop

Pet Shop Kedi köpek ve birçok sevimli dostumuza a ait ürünler

Bahçe Ürünleri

Bahçe

Bahçe bakımı ve bitkiler hakkında bilgilerin yayınlandığı paylaşım alanıdır.

Olta Balıkçılığı

Olta balıkçılığı hakkında bilmek istedikleriniz

Ana Sayfa » Kategorilenmemiş

ELEKTRİKLİ ÇİT SİSTEMLERİ

Submitted by on 26 Şubat 2009 – 05:255 Comments

Sistem hem dışarıdan gelebileceklere karşı korunmaya hem de çiftlik alanı içindeki hayvanların kontroluna yönelik olarak kullanılabilmektedir. Çekilen çit sayesinde hem dışarıdan gelen tehlikelere karşı korunurken hem de hayvanlarınızın dışarı kaçmasını engelleyebilirsiniz. Bunun yanında alarmlı sistem sayesinde de telde bir kopukluğu veya davetsiz misafirlerinizin girişini önceden öğrenme ve kontrol etme imkanına sahip olursunuz.

 

Elektrikli tel çitler, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, atlar, köpekler, tavşanlar gibi birçok hayvanın çevrelenmesi ve korunması için kullanılabilir.

 

Elektrikli tel çitler, düşük amper yüksek voltaj ( 8000 Volt) ile çarpar. Bu çarpma hiçbir canlıya zarar vermez. Taşıtlarda bulunan ateşleme düzenindeki buji gibi, atlama yapar fakat sürekli bir akım iletmez. Akım kesikli olduğundan tele değen canlının irkilerek geri çekilmesini sağlar.

 

CANIMIZ TARIM MAK.LTD.ŞTİ olarak elektrikli ve güneş enerjili olmak üzere çit sistemlerimiz mevcuttur.

 

WEB: http://www.canimizmakine.com/Canimiz

 

Adresinden inceleyebilirsiniz.

 

İRTİBAT:

0286-316 48 66

0286-317 02 12

 

Elektrikli Çit Sitemlerinin Kurulumu

 

Elektrikli çit sistemlerinde doğru kurulum sistemin caydırıcı olması için büyük önem taşımaktadır. Elektrikli çit sistemi hangi hayvan veya hayvan guruplarının kontrolü için kullanılacak ise sistemde gerekli özelleştirmeler yapılmalıdır.  Bu doğrultuda, elektrikli çit tellerinin hayvan gurupları için önerilen yapılışları alttaki resimlerde açıklamalı bir şekilde sunulmuştur.

 

İnek ve Sığır

 

İnekler ve sığırlar için iki sıra tel yeterli olmaktadır.  İlk tel sırası zeminden 60 santim, ikinci tel sırası da zeminden 90 santim yukarıda olacak şekilde çekilebilir. Eğer kısa süreli faaliyet görecek bir çit sistemi düşünüyorsanız bir tel sırası yeterli olacaktır. Tek tel sırası için zeminden 90 santim yukarısı yeterlidir.

Sistemde kullanılacak direklerin her 5 metrede bir monte edilmesi uygundur.  Geçici çit sistemleri için, elektrikli çitler için özel üretilmiş plastik kazıklar, uzun süreli çit sistemleri için emprine edilmiş ahşap  kazıklar tercih edilebilir.

 

Tosun ve Boğa

 

Tosunlar  ineklere göre daha agresif  yaradılışta hayvanlardır. Elektrikli çitlerin bu hayvanların kontrolünde etkin olarak kullanılabilmesi için çit tellerinin en az iki sıra halinde çekilmesi önerilir. Böylelikle bu hayvanların çit tellerini aşma girişimlerinde hayvanlarla çit telleri arasında  daha iyi elektriksel temas sağlanılabilecektir. Öte yandan kurulacak çit sistemlerinin  hayvanların agresif  hareketlerini tolere edebilecek  fiziksel dayanıklılığa da sahip olacak şekilde inşa edilmesi gerekir.

 

Atlar

 

Atlar için hazırlanacak elektrikli çit sistemlerinde, elektrik taşıyan iletken tellerin şerit şeklinde olması gerekir. Bu şeritler zeminden başlayarak, 50, 95 140cm yüksekliklerden geçecek şekilde kazıklar arasından çekilir.

 

Domuzlar

 

Bahçeleri ve bağları domuzların talanından korumak için kurulacak elektrikli çit sistemlerinde, iletken teller zeminden 20, 45 ve 75 santim  yükseklikte olacak şekilde üç sıra halinde çekilir. Kuru topraklarda elektrik şokunun etkisin arttırılması için  orta sıradaki (45 santimdeki) iletken tel toprak elektroduna bağlanabilir. Bu durumda diğer (20 cm ve 75 cm)  iki sıra tel güç üretecinin canlı kutbuna bağlı kalmaya devam edecektir. Domuzların telleri tırnaklarına takarak koparma ihtimaline  karşı 1.2 mm veya 1.8 mm galvanizli çelik tellerin elektrikli çit teli olarak kullanılması önerilir.

 

Koyunlar ve Keçiler

 

Koyun ve keçilerin sık ve kalın tüyleri elektrik şokunun etkinliğini azaltmaktadır. Kalın ve sık tüylere rağmen çit tellerinin bu hayvanlara karşı caydırıcı olması için, çit tellerindeki voltaj seviyesinin 6000 volttun altına düşmemesi gerekmektedir. Öte yandan  elektrik şokuna maruz kalan koyunlar sürüde panik meydana getirmektedir. Bu durumda çit tellerinin, sürünün topluca bir noktaya yığılarak çit tellerini aşma girişimlerine dayanacak fiziksel mukavemete sahip olması gerekir. Koyun ve keçiler için önerilen çit yerleşimleri alttaki resimlerde gösterilmektedir. 

 

 

 

Kümes Hayvanları

 

Kümes hayvanları için kurulacak elektrikli çitlerde teller sık aralıklarla çekilmelidir.  Bu duruma uygun en ideal çözüm, ağ haline getirilmiş iletken tellerdir.  Ağ halinde çit telleri temin edilemiyorsa, çit direkleri arasında ince tellerle sık yapılar oluşturulabilir. Resimde kümes hayvanları için önerilen yapılış gösterilmiştir

A

 

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

5 Yorum »

 • musa adışen diyor ki:

  elektrikli çit sisteminin metresi ne kadardır fiyatlarını öğrenebiliğrmiyiz teşekkürler

 • mustafa gökmen diyor ki:

  ayrıntılı broşür veya fiyat listesi istiyorum

  05055668343
  05395853232

 • Yunus serit diyor ki:

  Kedilerin disari kacmamasi icin bahce citi lazim cok acil

 • ahmet aktaş diyor ki:

  selam yarış atlarım var onlar için patok yapmak istiyorum
  padok un cevresinin toplam uzunlugu 500 metre elektirikli çit in yaklaşık maliyeti ne olur . ?

 • Salman BAĞRIYANIK diyor ki:

  Sayın Yetkilililer ;
  Ben 150 kovanla arıcılık yapmaktayım, Ayılardan ve diğer zarlılardan korumak için almak isterim möaliyet ne kadar olur,
  Salman BAĞRIYANIK
  TARIM İL MÜD.
  ARICLIK BİRİMİ SİVAS

Yorum yaz

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.