Esnaflar İçin Ücretsiz Program Önerisi
03 Haziran 2014 – 06:39 | Yorum yok

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanabileceği ücretsiz perakende satış programı “MahalleEsnafı” tarafından duyuruldu.
Programı kullanabilmek için İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar sahibi olmanız yeterli.
Versiyon değişiklikleri otomatik olarak güncellenen program sayesinde stok bilgi girişlerinizi yaparak işletmenizi teknoloji ile …

»
Outdoor kamp malzemeleri

Outdoor kamp malzemeleri

Pet Shop

Pet Shop Kedi köpek ve birçok sevimli dostumuza a ait ürünler

Bahçe Ürünleri

Bahçe

Bahçe bakımı ve bitkiler hakkında bilgilerin yayınlandığı paylaşım alanıdır.

Olta Balıkçılığı

Olta balıkçılığı hakkında bilmek istedikleriniz

Ana Sayfa » Archive by Category

Articles in Çalı bahçe bitkileri

Yasemin
09 Ekim 2008 – 02:57 | Yorum yok
Yasemin

Güzel kokulu çiçekli yaprak dökmeyen güneş ve yarı gölgeye dayanıklı sarılıcı bir türdür. Çok ışık alan teras ya da bahçede bakılmalıdır. Soğuğa dayanıklıdır.
Çiçeklenme başlamadan, 15 günde bir çiçekli bitkiler için sıvı gübre verilmelidir. Kışa girmeden …

Biberiye
09 Ekim 2008 – 02:46 | Yorum yok
Biberiye

Oromatik yapısı eflatun mavi çiçekleri ile yaprak dökmeyen bodur çit ve grup dikimlerine uyacak bir bitkidir.

Lavanta
09 Ekim 2008 – 02:45 | Yorum yok
Lavanta

Mor renkli çiçekli çit yapımına uygun güneş alanlarda yetiştirilebilecek dekoratif ve aromatif bir çeşittir. Güneşli yerleri sever. Kurak yerlerde yetişebilir, soğuğa dayanıklıdır. Bordür öbek, çit bitkisi olarak kullanılır. Çok dayanıklı bitkidir.
Budanarak şekil verilir. Haziran -Ağustos …

Ortanca
09 Ekim 2008 – 02:43 | Yorum yok
Ortanca

Mor, Pembe, Mavi, beyaz renkli olup gölge alanlarda yetiştirilmeyi tercih ederler. Aydınlık fakat direk gün ışığı almayan yerlerde bırakılmalıdır. Balkon ya da bahçe bitkisidir.
Tomurcuklanma başladığında çiçekli bitki gübresi düzenli olarak verilmelidir. Geniş saksı kullanılmalı, çiçeklenme …

Çıtır Taflan
09 Ekim 2008 – 02:40 | Yorum yok
Çıtır Taflan

Gölge ve güneş alan yerlere, deniz kenarlarına, soğuk alan yerlere dikilebilir. Öbek veya bordür yapılabilir.
Budama ile şekil verilebilir. Külleme hastalığına karşı ilaçlanmalıdır. İlkbahar aylarından itibaren gübre verilmelidir. Drenajı iyi olan yerlere dikilmelidir. Yazın toprak çok …

Buxus (Şimşir)
09 Ekim 2008 – 02:37 | Yorum yok
Buxus (Şimşir)

Son derece ağır büyüyen dayanıklı şekil vermeye uygun çit yapımında da kullanılabilen bir bitkidir. Güneş alan yerlerde ve verimli toprakta iyi gelişir. Soğuğa dayanıklıdır. Bordür ve çit bitkisi olarak dikilir. Herdem yeşildir.
Budama yapılarak şekil verilebilir. …

Berberis
09 Ekim 2008 – 02:35 | Yorum yok
Berberis

Özellikle kırmızı yaprakları ile bahçenizin en güneşli köşesinde tüm dikkatleri üzerine çekebilecek son derece dayanıklı soliter kullanım ve çit bitkisi olarak değerlendirilebilecek bir çeşittir.

Veronica
09 Ekim 2008 – 02:33 | Yorum yok
Veronica

Güneşli ortamda yetişen mor renkli çiçekli dayanıklı bir çeşittir. Herdem yeşil bir bitkidir. Yaz boyu çiçekli kalır. Deniz iklimine dayanıklıdır. -10 C ye kadar dayanır.
İlkbahardan itibaren kışa kadar çiçekli bitkiler için gübre verilmelidir. Toprak hafif …

Begonvil Tijli form
09 Ekim 2008 – 02:30 | Yorum yok
Begonvil Tijli form

Begonvil tijli form, sarılıcı bir bitki olup çiçekli sarmaşıkların nadir türlerindendir. Sarıldığı yapıya eşsiz bir değer katar.
Toprak İsteği : Yaprak çürüntüsü karıştırılmış, bahçe toprağına dişli nehir kumu ilavesi gereklidir. B.glabra için daha killi, B.spectabilis için …

Begonvil Gelin Duvağı
09 Ekim 2008 – 02:26 | Yorum yok
Begonvil Gelin Duvağı

Begonvil Gelin Duvağı, sarılıcı bir bitki olup çiçekli sarmaşıkların nadir türlerindendir. Sarıldığı yapıya eşsiz bir değer katar.Tropikal ve subtropikal türleri kuvvetli gelişen tırmanıcı çeşitlerdir. Renkli dekoratif yaprakları ve çeşitli renkte bürgülü çiçekleri vardır. Uzun süre …

Ateş Dikeni
09 Ekim 2008 – 02:22 | One Comment
Ateş Dikeni

Kenar veya dolgu elemanı olarak yada geçilmez çit oluşturmakta kullanılabilir. Dikenli olmaları girilmesi istenilmeyen bölgelerde kullanılmayı sağlar. Düz çiçek kümeleri ilkbaharda hoş görünüm arz eder. Asıl gösterişli halleri ise sonbahar başında meyve kümelerinin kırmızı-turuncuya dönüşmesi …

Ada Çayı
09 Ekim 2008 – 02:20 | Yorum yok
Ada Çayı

Özel aromatik yapısı ile bahçenizde dikkatleri üzerine çeken bir bitki olacaktır. Aynı zamanda yapraklarından elde edilen şifalı çayınıda dostlarınızla paylaşabilirsiniz.

Abelya
09 Ekim 2008 – 02:18 | Yorum yok
Abelya

Abelya Saksılı çiçek güneş bitkisi olup çiçekleri uzun süre kalıcıdır. Duvar diplerinde veya kenar tarhlarında kullanılır. Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetişrilir. Soliter, grup ve çit bitkisi olarak da kullanılır. Rüzgardan korunaklı yerlere dikilmelidir.

Dağ Muşmulası
09 Ekim 2008 – 02:16 | Yorum yok
Dağ Muşmulası

Genelde park ve bahçelerde fazla bakım gerektirmeyen alanlarda tercih edilen bir çeşit olup yaprak döken ve dökmeyen türleri mevcuttur.

Duranda
09 Ekim 2008 – 02:14 | Yorum yok
Duranda

Sıcak iklimde ve uzun süre çiçekli kalması ile bahçelerinizin güney yamaçlarında bol güneş altında bakabileceğiniz bir türdür.

Erika
09 Ekim 2008 – 02:12 | Yorum yok
Erika

Bol ışık alan balkon veya bahçe bitkisidir. Soğuğa dayanıklıdır. Asidik toprakları sever. Ph 5-6.5 civarı idealdir. Ph düşürmek için, asitli toprak seven bitkilere özel gübre kullanılabilir. Çiçeklenme döneminde uygun gübre verilmelidir. Çiçeklenme bittiğinde budama yapılması …